مقالات آموزشی

نحوه استفاده صحیح از ابزارآلات دستی و نکات ایمنی آن

نحوه استفاده صحیح از ابزارآلات دستی و نکات ایمنی آن

اگر انسان ها بتوانند با نحوه صحیح استفاده از ابزار ها و وسایل آشنا شوند بهتر می‌توانند از آن لوازم برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند و نتایج مطلوب ‌تری را حاصل نمایند. علاوه بر این استفاده صحیح از لوازم و ابزار های مختلف منجر به جلوگیری از به وجود آمدن حوادث در حین استفاده از ابزارها شده و نهایتا طول عمر مفید آن لوازم نیز افزایش پیدا خواهد نمود. استفاده صحیح از ابزار آلات دستی نیز تبعات مثبتی را برای کاربران به دنبال خواهد داشت و استفاده صحیح از ابزارها به کاربران کمک می کند تا بتوانند کارهای خود را سریع تر و راحت تر انجام دهند.

در نتیجه بهتر است پیش از شروع به استفاده از انواع مختلف ابزارآلات دستی اطلاعات خود در خصوص نحوه استفاده صحیح از آن ها را افزایش دهید تا بتوانید درک صحیحی از نحوه استفاده از آن ها داشته باشید.  تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا نحوه استفاده صحیح از ابزارآلات دستی و نکات ایمنی کار با ابزار دستی را برای کاربران مطرح کند. در نتیجه اگر شما هم می خواهید جزئیات بیشتری در مورد نحوه استفاده درست و اصولی از انواع ابزارآلات دستی را بدانید تا از بروز هرگونه خطر و آسیب احتمالی پیشگیری به عمل بیاورید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نکات مهم برای استفاده از ابزار آلات دستی

نکات ایمنی کار با ابزار دستی

استفاده صحیح از ابزار آلات دستی موجب می شود که عمر مفید این ابزارها افزایش پیدا کند و شما نیز بتوانید کارایی و کاربرد لازم را از آن ابزار دریافت کنید. علاوه بر این با استفاده درست از ابزارهای دستی میزان خرابی در حین انجام کارها به کمترین مقدار ممکن کاهش پیدا خواهد نمود. ما در این بخش از مقاله قصد داریم تا نکات مهمی که در حین استفاده از ابزار آلات دستی می بایست به آن توجه کنید را برای شما عنوان نماییم:

انتخاب ابزار مناسب با کارایی مد نظر

مهمترین نکته ای که در حین استفاده از ابزارهای دستی می بایست به آن توجه کنید استفاده از ابزار متناسب با نوع کاربرد مد نظر می باشد. مثلا افرادی که به کارهای برقی مشغول هستند می بایست ابزارهای متناسب با حرفه خود را خریداری نمایند تا بتوانند بهترین نتایج را در کوتاهترین زمان ممکن حاصل کنند. این افراد می بایست ابزارهای متناسب با شغل خود که شامل مواردی نظیر فازمتر، انواع مختلف پیچ گوشتی و غیره می باشد را در حین انجام کار به همراه داشته باشند تا در مواقع نیاز بتوانند از این ابزارها برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند. ابزارهای ابزارهایی نظیر آچار لوله کشی برای شغل برق کشی غیر ضروری تلقی شده و قرار دادن ابزارهایی از این دست در جعبه ابزار برای ابزار یک برق کار تنها موجب اشغال فضای اضافی و حمل بار اضافی خواهد شد. بنابراین با شناخت ابزار متناسب با نوع کارایی می توانید بهترین نتایج را به دست بیاورید.

رعایت فاصله مناسب در حین کار

اصول ایمنی کار با ابزار آلات دستی

از دیگر نکات مهمی که برای استفاده صحیح از ابزارآلات دستی می بایست به آن توجه کنید رعایت فاصله مناسب در حین استفاده از این ابزارها می باشد. البته باید دقت کنید که در حین استفاده از این ابزارها نه تنها خودتان بلکه افرادی که در اطراف شما حضور دارند نیز می بایست فاصله مناسبی از این ابزارها داشته باشند. این کار منجر به راحت شدن خیال شما در حین استفاده از این ابزارها می شود و شما می توانید تمام تمرکزتان را برای روی کار قرار دهید و کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. با این کار علاوه بر حفظ ایمنی خود منجر به افزایش ایمنی سایر افراد حاضر در آن محیط نیز می شوید.

سرویس دوره ای و مرتب ابزارآلات دستی

با سرویس دوره ای و مرتب ابزارهای مختلف خود می توانید از خراب شدن آن ها پیشگیری به عمل بیاورید و طول عمر مفید آن ها را افزایش دهید. ابزارهای مختلف پس از چند بار استفاده کارایی و کاربرد اولیه خود را از دست می ‌دهند و با سرویس کردن آن ها می توانید مجدد از این ابزارها برای رفع نیاز تان استفاده کنید. مثلاً اگر قصد بریدن تنه درخت با استفاده از یک تبر را دارید ممکن است پس از انجام این کار احساس کنید که تبر شما به اندازه روزهای اول تیز و برنده نیست. برای اینکه بتوانید مجدداً تبر خود را مثل روز اول تیز کنید می توانید از تیز کن های مختلف برای انجام این کار استفاده نمایید.

نگهداری مناسب و اصولی از ابزار آلات دستی

نگهداری مناسب و اصولی از ابزار آلات دستی

برای اینکه بتوانید از ابزارآلات دستی خود به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید بهتر است برای نگهداری آن ها از یک جعبه ابزار خوب و کاربردی استفاده نمایید. پس از استفاده از ابزار اقدام به قرار دادن آن در محل مناسب درون جعبه ابزار کنید و از رها کردن آن در هر مکانی پیشگیری به عمل بیاورید. علاوه بر این در حین استفاده از این ابزارها چنانچه احساس کردید که ابزار شما کارایی و کاربرد مناسبی ندارد و نیاز به تعمیر دارد بهتر است کارتان را متوقف کنید و در صدد تعمیر ابزار تان بربیایید.

خاموش کردن ابزارهای برقی پس از استفاده

برای آنکه بتوانید طول عمر مفید ابزار آلات دستی برقی خود را افزایش دهید بهتر است پس از هر بار استفاده از آن ها بلافاصله اقدام به خاموش کردن آن ها کنید تا از داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه و نهایتا خراب شدن آن پیشگیری به عمل بیاورید. البته خاموش کردن این ابزارها از نظر ایمنی نیز بسیار ضروری و لازم تلقی می شود و بهتر است پس از استفاده از این ابزار ها آن ها را از برق بکشید تا از روشن شدن یکباره آن ها خیالتان راحت باشد. این موضوع مخصوصاً هنگام استفاده از ابزارهای خطرناک نظیر سنگ فرز و دستگاه جوش بسیار حائز اهمیت می باشد. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که اتصال دائمی د ابزار های برقی به برق در حین استراحت می تواند بسیار خطرناک بوده و منجر به بروز حوادث خطرناک شود.

پوشیدن عینک، دستکش و لباس کار

استفاده از عینک، دستکش و لباس کار

یکی دیگر از موارد مهم برای استفاده صحیح از ابزارآلات دستی استفاده از لوازم ایمنی مناسب حین کار است. افرادی که از ابزارهای دستی برای انجام کارهای مختلف خود استفاده می کنند بهتر است به هنگام انجام این فعالیت ها از دستکش، عینک، کلاه ایمنی و لباس مخصوص استفاده نمایند. رعایت نکات ایمنی و استفاده از لباس های ایمنی به هنگام انجام کار می تواند از بروز حوادث مختلف پیشگیری به عمل بیاورد. همانطور که می دانید کوچکترین سهل ‌انگاری ها می تواند منجر به به وجود آمدن حوادث بزرگ شده و پشیمانی های چند ساله به بار خواهد آورد. دقت کنید که از هر ابزار دستی به درستی استفاده کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را در استفاده از آن ها حاصل نمایید.

چک کردن اتصالات جهت پیشگیری از برق گرفتگی

اگر شما با ابزار آلات دستی که با استفاده از برق کار می کنند سر و کار دارید بهتر است پیش از استفاده از این ابزارها حتماً اتصالات و سیم کشی ها را بررسی کنید تا از بروز برق گرفتگی پیشگیری به عمل بیاورید. دقت کنید که اگر ابزاری که از آن می خواهید استفاده کنید دارای سیم سیار تحویل می باشد بهتر است حتماً طول این سیم را چک کنید و بررسی کنید که آیا بخش های مختلف آن دچار خوردگی یا آسیب شده است یا خیر و در صورت وجود هرگونه مشکل و آسیب در آن سیم از روشن کردن دستگاه پیشگیری به عمل بیاورید. پیشنهاد می کنیم قبل از هر بار استفاده از این لوازم سیم آن ها را به صورت کامل چک کنید تا خیالتان از بابت سالم بودن آن راحت باشد تا از بروز هرگونه خطر احتمال برق گرفتگی برای خود یا دیگران ممانعت به عمل بیاورید.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از ابزار آلات دستی برقی

نکات مهم برای استفاده از ابزارآلات دستی

استفاده از ابزار آلات دستی که با استفاده از نیروی برق کار میرکنند مخاطره آمیز تر بوده و کاربران به هنگام استفاده از آن ها حتما می بایست نکات ایمنی را رعایت نمایند. در ادامه به برخی از نکات ایمنی مهم که در حین استفاده از این ابزارها می بایست آن ها را رعایت نمود را برای شما عنوان خواهیم کرد:

  • در زمان استفاده از ابزار آلات برقی بهتر است فاصله مناسب خود را از این ابزارها رعایت نمایید.
  • انتخاب ابزار می بایست متناسب با کارایی مد نظرتان صورت پذیرد. استفاده از ابزار نامناسب می‌تواند خطرآفرین بوده و یا پروسه تکمیل پروژه ‌ها را طولانی تر نماید.
  • چنانچه نحوه استفاده از این ابزارها را به درستی نمی‌دانید بهتر است اقدام به مطالعه دفترچه راهنمای این ابزارها نمایید تا با نحوه صحیح استفاده از ابزار به درستی آشنا شوید.
  • با مطالعه کامل دفترچه نگهداری محصول طرز تهیه نگهداری از ابزار را بشناسید تا از بروز مشکل در ابزار پیشگیری به عمل بیاورید.
  • از نگه داشتن ابزارهای برقی در مجاورت مواد اشتراک اشتعال زا پیشگیری به عمل بیاورید.
  • اگر قصد تعویض خشاب میخ، منگنه، تیغه و مواردی از این دست را دارید بهتر است دستگاهتان را از منبع تغذیه جدا نمایید.
  • از قرار دادن ابزار های برقی در دسترس کودکان یا افراد بی تجربه پیشگیری به عمل بیاورید.

جمع بندی

نکات ایمنی اولیه در هنگام استفاده از ابزار دستی

در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه نکاتی کاربردی به کاربران کمک کنیم تا بتوانند نحوه صحیح استفاده از ابزار آلات دستی را شناخته و و با به کار بردن این نکات به بهترین شکل ممکن از این ابزارها برای رفع نیازشان استفاده نمایند. با استفاده درست و اصولی از این ابزار ها علاوه بر اینکه می توانید امور محوله خود را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهید، می توانید به افزایش طول عمر مفید ابزار آلات مختلف خود نیز کمک کنید. توصیه شما به کاربران در استفاده از ابزار آلات مختلف دستی چیست؟ رعایت چه نکاتی را در حین استفاده از این ابزارها ضروری و لازم می دانید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از ابزارآلات دستی خود برای پیشبرد امور شان استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *