مقالات آموزشی

لامپ براکت (لامپ خطی) چیست و چه کاربردی دارد؟

برق و ابزار آلات لامپ براکت (لامپ خطی) چیست و چه کاربردی دارد

امروزه دنیای تجهیزات روشنایی همواره در حال پیشرفت هستند و همواره محصولات مدرن تری پا به این عرصه می گذارند تا علاوه بر دریافت نور دهی بهتر در هر محیطی، بتوانیم دیزاین مدرن و جذابی نیز داشته باشیم. یکی از انواع لامپ هایی که امروزه در بازار شاهد عرضه آن‌ها هستیم، لامپ براکت یا لامپ خطی می باشد.

لامپ های ال ای دی براکت که به نام لامپ خطی نیز شناخته می شوند امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و در محیط های زیادی مانند منازل، فروشگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. اما لامپ براکت چیست، چه کاربردی دارد و تفاوت آن با سایر لامپ ها در چه می باشد. در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ بدهیم و نحوه کارکرد لامپ براکت در کنار موارد استفاده از آن را بررسی کنیم. اگر قصد خرید لامپ خطی دارید، تا انتها با تکنوسان مگ همراه باشید.

لامپ خطی چیست؟

کاربرد لامپ های ال ای دی خطی

به منظور بررسی انواع لامپ براکت باید گفت که این چراغ ها از مدرن ترین سیستم های روشنایی به حساب می‌آیند. از نظر فنی به نسبت سایر سیستم های روشنایی قدیمی، انواع لامپ براکت بازده نوری بسیار بالاتری داشته، طول عمر بیشتری دارد و همچنین شار نوری بهتر و مصرف انرژی کمتری دارد. انواع لامپ براکت به نحوی هستند که نور در آن‌ها به صورت یکدست و یکنواخت ساطع می‌شود. چراغ های خطی از نظر نورپردازی به شکلی هستند که می‌توان از آن‌ها در طراحی داخلی و همچنین ایجاد معماری و دکوراسیون خاص در بخش نورپردازی استفاده کرد.

تفاوت لامپ فلورسنت و لامپ براکت

به صورت کلی لامپ‌های ال‌ای دی جایگزین مناسبی برای لامپ‌های کم مصرف و رشته‌ای هستند. از سوی دیگر انواع لامپ براکت نیز جایگزینی عالی برای لامپ‌های فلورسنت هستند. از نظر فنی لامپ‌های فلورسنت به نحوی هستند که از طریق تحریک بخار جیوه، فسفر را به فلورسنت تبدیل کرده و از این طریق شاهد انتشار نور هستیم. استفاده از این لامپها به دلیل وجود گاز جیوه در داخل آن‌ها و به دلیل تولید اشعه فرا بنفش برای انسان و محیط زیست خطرناک است.

این در حالی است که در انواع لامپ خطی اشعه فرا بنفش تولید نمی‌شود و در آن نیز از گاز جیوه نیز استفاده نمی‌شود. از سوی دیگر لامپ‌های مهتابی فلورسنت نیاز به استارت و ترانس دارند، این در حالی است که لامپ براکت به نحوی است که نیازی به ترانس و استارت ندارند

مزایا لامپ براکت

خرید و استفاده از چراغ لاینی و لامپ ال ای دی خطی مزایا بسیار زیادی دارند. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با مزایای نورپردازی با چراغ خطی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش مصرف انرژی

یکی از مهم ترین مزایا استفاده از انواع لامپ خطی، کاهش مصرف انرژی است. در واقع به نسبت سایر انواع لامپ ها، این دسته از محصولات برق کمتری مصرف می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید با انرژی کمتری از این دسته از محصولات استفاده کنید.

تفاوت لامپ فلورسنت و لامپ براکت

سازگاری بیشتر با محیط زیست

یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزایا انواع لامپ براکت عدم وجود گازهای سمی در آن است. همچنین به دلیل عدم انتشار اشعه فرابنفش، این دسته از محصولات سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند. از سوی دیگر لازم به ذکر است که انواع لامپ براکت در برابر ضربه، حساس و شکننده نیستند.

روش نصب متفاوت

انواع لامپ خطی به نحوی هستند که انعطاف بالایی دارند. این موضوع باعث شده تا بتوان از این لامپ‌ها در هر نوع سقفی استفاده کرد. شما می‌توانید با توجه به ایده استفاده از لامپ براکت، این دسته از لامپ‌ها را به صورت معلق یا آویزان، توکار یا روکار نصب کنید. همچنین این دسته از لامپ‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلفT یا L در گوشه‌های فضای مورد نظر نصب و از آن استفاده کرد.

عملکرد مناسب

به منظور تولید انواع لامپ براکت شاهد استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی هستیم. از آن جایی که لامپ‌های ال‌ای دی جهت دار هستند، به منظور استفاده از این لامپ‌ها نیازی به بازتاب دهنده‌ها و دیفیوزرها وجود ندارد. این موضوع باعث می‌شود تا این دسته از لامپ‌ها کارایی و بهبود عملکرد داشته باشند.

افزایش زیبایی

در صورتی که قصد دارید تا نورپردازی عالی در محیط پیرامون خود داشته باشید. در چنین شرایطی برای افزایش جذابیت و لوکس کردن محیط پیرامون خود نیاز است تا به سراغ انواع لامپ خطی آمده و از این دسته از محصولات استفاده کنید. نکته مهمی که در مورد انواع لامپ براکت و کاربرد لامپ براکت باید بدانید این است که این مدل از چراغ‌ها طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها را دارند. این موضوع باعث شده تا کاربرد انواع چراغ خطی بسیار متنوع باشد و شما بتوانید از این دسته از محصولات در محیط‌های مختلف استفاده کنید.

مزایای نورپردازی با چراغ خطی

دما مناسب رنگ چراغ

چراغ‌های خطی ال‌ای دی طیف مختلفی از رنگ ‎ها را دارند. تنوع بالا و درجه حرارت‌های مختلف رنگ‌ها در این دسته از محصولات به نحوی هستند که شما می‌توانید با خیال آسوده و متناسب با کاربرد لامپ براکت، از این دسته از لامپ‌ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که ال‌ای دی‌ها گرما کمتر و نور بیشتری از خود تولید می‌کنند.

کاربرد انواع لامپ براکت

اگر بخواهیم به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که کاربرد لامپ براکت چیست باید گفت که در گذشته از این چراغ‌ها تنها در محیط‌های تجاری نظیر دفاتر یا خرده فروشی‌ها استفاده می‌شد. این در حالی است که این دسته از محصولات کاربردهای مختلفی دارند و می‌توانید با انعطاف پذیری بالایی از چراغ‌های خطی استفاده کنید.

یکی از کاربرد لامپ براکت استفاده برای نورپردازی دفاتر کار و همچنین استودیوهای هنری است. همچنین یکی دیگر از کاربرد لامپ براکت استفاده در محیط‌های با متراژ کوچک است. در واقع این چراغ‌ها فضای کمی را اشغال کرده و شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن در چنین محیط‌هایی از انواع لامپ براکت استفاده کنید. از سوی دیگر از مهم ترین کاربرد لامپ براکت می‌توان به استفاده در اماکن کار، فضاهای عمومی، املاک مسکونی، رستوران‌ها و کافه ها، دفاتر رسمی و… استفاده کرد.

لامپ براکت چیست / کاربرد انواع چراغ خطی

نصب انواع لامپ خطی

به منظور نصب انواع لامپ براکت باید به این نکته توجه کنید که این دسته از چراغ‌ها را به شکل‌های مختلف می‌توان نصب کرد. اگر بخواهیم شما را با روش‌های نصب این دسته از محصولات آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نصب انواع لامپ خطی به صورت توکار

شما می‌توانید انواع لامپ خطی را به صورت توکار نصب کنید. این شیوه نصب به شکلی است که فریم چراغ خطی پیدا نیست و در داخل سقف و یا کف کار می‌شود.

نصب انواع لامپ براکت به صورت روکار

مدل دیگری که می‌توانید در آن از انواع لامپ براکت استفاده کنید، نصب به صورت روکار است. در این مدل نصب فریم پیدا است و فرآیند نصب به سقف و یا دیوار انجام می‌شود.

نصب انواع لامپ خطی به صورت آویز

مدل دیگری که می‌توانید نصب انواع لامپ خطی را به این شیوه نصب کنید، استفاده از آویز است. در این شیوه نصب انواع لامپ خطی به سقف آویزان می‌شوند.

انواع لامپ براکت / انواع لامپ خطی

راهنمای خرید انواع لامپ خطی

در صورتی که قصد خرید انواع لامپ براکت لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه کنید تا بتوانید یک محصول باکیفیت را سفارش دهید. در وهله اول یکی از نکات مهم برای خرید این دسته از محصولات، توجه به کیفیت و برند محصول است. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای خرید انواع لامپ براکت به سراغ برندهای معتبر آمده و از محصولات این برندها استفاده کنید.

از سوی دیگر از آن جایی که چراغ خطی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، شما باید با توجه به نیاز خود و متناسب با فضای مورد نظرتان انتخاب کنید که قصد دارید تا این دسته از محصولات را به شکل توکار، روکار و یا آویز مورد استفاده قرار دهید. نوع تکنولوژی مورد استفاده در منبع نوری این لامپ‌ها نیز پارامتر دیگری است که در هنگام خرید انواع لامپ خطی باید به آن توجه کنید.

در نهایت نیز گارانتی از دیگر مواردی است که به منظور خرید انواع لامپ خطی باید به آن توجه کنید. ارائه گارانتی از سوی تولید کننده نشان از اطمینان بالا نسبت به محصول تولیدی است و این موضوع باعث می‌شود تا مشتریان با خیال از کیفیت محصولات از آن‌ها استفاده کنند.

حرف آخر

در این مطلب شما را با انواع لامپ براکت آشنا کرده و تلاش کردیم تا به مهم ترین نکاتی که برای خرید این دسته از محصولات باید به آن توجه داشته باشید پرداخته و در مورد مواردی چون کاربرد لامپ براکت، مزایا این دسته از محصولات و… اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم. در صورتی که تجربه خرید و استفاده از انواع لامپ خطی را دارید، می‌توانید نظرات خود را در مورد این دسته از محصولات با ما به اشتراک گذاشته و از این طریق به سایر کاربران کمک کنید تا با دید کافی اقدام به خرید انواع لامپ خطی کرده و از این دسته از محصولات استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *