مقالات آموزشی

راهنمای خرید پروژکتور و معرفی انواع آن

راهنمای خرید پروژکتور و معرفی انواع آن

امروزه اهمیت سیستم‌های روشنایی کم مصرف در سراسر جهان افزایش چشمگیری پیدا کرده اند و از این رو سیستم‌های روشنایی سنتی و قدیمی امروزه دیگر کاربرد زیادی ندارند. این موضوع باعث شده تا امروزه شاهد استفاده از انواع پروژکتور در محیط‌های داخلی و خارجی باشیم. پروژکتور ها، تجهیزات نورپردازی مدرنی هستند که کارایی بالایی دارند در کنار نوردهی بالا، با قیمتی مقرون به صرفه عرضه می شوند.

در این بین، یکی از سوالات بسیار مهمی که از سوی کاربران پرسیده می‌شود این است که مشخصات یک پروژکتور خوب چیست و نکات مهم هنگام خرید پروژکتور کدامند؟ به منظور پاسخ به این سوال با تکنوسان مگ همراه باشید تا در مورد مزایای استفاده از پروژکتور صحبت کرده و در مورد راهنمای خرید پروژکتور اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم. اگر قصد خرید پروژکتور دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پروژکتور چیست؟

راهنمای خرید پروژکتور

پیش از بررسی راهنمای خرید پروژکتور اگر بخواهیم در مورد معنا و مفهوم انواع پروژکتور صحبت کنیم باید گفت که این دسته از محصولات نوعی سیستم روشنایی هستند که برای تولید نور در آن از LED استفاده شده است. استفاده از LED باعث می‌شود تا در وهله اول پروژکتورها نور بسیار زیادی از خود ساطع کرده و همچنین مصرف انرژی این دسته از محصولات نیز بسیار پایین بیاید. این موضوع باعث می‌شود تا شما بتوانید پس از خرید انواع پروژکتور، به بهترین شکل ممکن از این چراغ‌ها برای روشن کردن محیط پیرامون خود استفاده کنید.

نکات مهم در خرید پروژکتور

به منظور بررسی راهنمای خرید پروژکتور نیاز است تا در مورد نکات خرید پروژکتور صحبت کرده و بیان کنیم که به منظور خرید این دسته از محصولات نیاز است تا به چه مواردی توجه داشته باشید. در وهله اول از مشخصات پروژکتور خوب، نوع LED مورد استفاده در این دسته از محصولات است. تنوع بالا انواع LED و نحوه قرارگیری آن‌ها بر روی پروژکتور باعث شده تا امروزه شاهد انواع پروژکتور باشیم و شما بتوانید متناسب با نیاز خود به سراغ پروژکتوری با چراغ LED مناسب آمده و از آن استفاده کنید.

پروژکتور چیست؟ / کاربرد انواع پروژکتور

ویژگی دیگری که به عنوان راهنمای خرید پروژکتور باید به آن توجه داشته باشید، دمای رنگ پروژکتور است. دمای رنگ مربوط به نور بازتاب شده از چراغ و گرما آن می باشد. لامپ‌های LED معمولاً در دو اندازه مختلف 4000K و 5000K تولید می‌شوند. یکی از ویژگی‌های پروژکتور خوب مجهز بودن به DLC است. DLC مخفف Design Light Consortium است و مجهز بودن پروژکتور شما به این ویژگی نشان می‌دهد که این محصول می‌تواند با بهره وری بالایی کار کند.

لنز مورد استفاده در پروژکتور پارامتر دیگری است که برای خرید انواع پروژکتور باید به آن توجه کنید. نوع لنز و عدسی اهمیت بسیار زیادی بر روی اتلاف نور دارد. امروزه شاهد دو نوع رایج لنز شفاف یا لنز مات هستیم. مقدار لومن نیز یکی دیگر از مواردی است که به عنوان راهنمای خرید پروژکتور باید به آن توجه کنید. لومن در واقع بیانگر مقدار کل نور ساطع شده در واحد زمان توسط پروژکتور است. این واحد اساساً روشنایی نور را اندازه گیری می‌کند.

مزایا و کاربرد انواع پروژکتور

یکی از سوالات بسیار مهمی که افراد به منظور مشاوره خرید پروژکتور مطرح می‌کنند این است که چراغ باید اقدام به خرید انواع پروژکتور کرده و از این دسته از محصولات استفاده کرد. به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین عاملی که باعث افزایش محبوبیت انواع پروژکتور شده، استفاده از لامپ‌های LED در این دسته از محصولات است. LEDها از اختراع خود در دهه 1960، چندین دهه است که جایگزین سیستم‌های روشنایی سنتی در سراسر جهان شده اند. استفاده از LEDها باعث شده تا شاهد مزایا بسیار زیادی در این دسته از پروژکتورها باشیم. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با مهم ترین مزایا انواع پروژکتور آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهره وری بیشتر

یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت انواع پروژکتور شده، بهره وری بیشتر این دسته از محصولات است. یکی از مهم ترین ویژگی‌های لامپ‌های LED و پروژکتورها این است که این دسته از محصولات 90٪ تولید نور با بهره وری بیشتری نسبت به لامپ‌های معمولی رشته‌ای دارد. این به آن معنا است که استفاده از انواع پروژکتور LED باعث می‌شود تا بتوانید به طرز چشمگیری در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. در صورتی که قصد دارید تا در کنار افزایش روشنایی محیط پیرامون خود، در هزینه‌های تان صرفه جویی کنید، می‌توانید به سراغ انواع پروژکتور آمده و از این دسته از محصولات استفاده کنید.

کاهش قدرت ایمن و عدم سوختگی لحظه ای

انواع پروژکتورها به نحوی هستند که سالیان سال می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های مهم انواع پروژکتور این است که LED های موجود در این دسته از محصولات طول عمر بالایی دارند و به صورت لحظه‌ای نمی‌سوزند. در عوض به جای سوختن شاهد کاهش میزان لومن هستیم. این مسئله بیانگر آن است که این دسته از پروژکتورها به آرامی نور خود را از دست می‌دهند.

امکان نورپردازی حرفه‌ای در فضای باز

یکی از موضوعاتی که به عنوان راهنمای خرید پروژکتور باید به آن توجه کنید این است که لامپ‌های LED به شکلی طراحی شده اند که می‌توانند یک پرتو نور جهت دار و در عین حال بسیار گسترده داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید یک فضا بزرگ و وسیع را به شکل موثری روش کنید.

مزایای استفاده از پروژکتور

لازم به ذکر است که امروزه شاهد محصولاتی مثل پروژکتورهای ویترینی هستیم. به منظور پاسخ به این سوال که پروژکتور ویترینی چیست باید گفت که این دسته از محصولات به نحوی هستند که می‌توانند نور را به صورت متمرکز پخش کنند و این موضوع باعث می‌شود تا بتوان از آن‌ها در ویترین‌ها و برای روشن کردن محصولات استفاده کرد. موضوع دیگری که باید بدانید این است که LED‌ ها می‌توانند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را داشته باشند و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود به سراغ انواع پروژکتور آمده و از این دسته از محصولات استفاده کنند.

راهنمای خرید پروژکتور

به دلیل تنوع بالا انواع پروژکتور نیاز است تا دید کاملی در مورد ویژگی این دسته از محصولات پیدا کرده و از این طریق بهترین پروژکتور LED را خریداری و از آن استفاده کنید. در همین راستا در این بخش قصد داریم تا نگاهی به راهنمای خرید پروژکتور انداخته و در مورد نکاتی که برای خرید انواع پروژکتور باید به آن توجه داشته باشیم، اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم:

راهنمای خرید پروژکتور بر اساس انتخاب وات و لومن

یکی از سوالات مهمی که از سوی خریداران پرسیده می‌شود این است که برای خرید انواع پروژکتور باید به سراغ محصولاتی با چه مقدار وات و چند لومن رفت؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که وات میزان توانی است که توسط لامپ LED پخش می‌شود. مقدار وات می‌تواند از 15 وات تا 400 وات متغیر باشد و تعداد لومن‌ها با وات مطابقت دارد. لومن‌ها روشنایی نور را اندازه گیری می‌کنند.

نکاتی برای خرید بهترین پروژکتور روشنایی

وات LED در مقایسه با چراغ‌های HID بسیار کمتر است. به عنوان مثال، یک لامپ LED 100 واتی مناسب برای روشنایی پارکینگ‌ها و معابر است. این در حالی است که برای روشن کردن چنین محیط‌هایی باید به سراغ چراغ‌های HID آمده که توان خروجی آن‌ها برابر با 300 وات است. این یعنی انواع پروژکتور 3 برابر کارآمدتر هستند. موضوع مهمی که باید بدانید این است که محیط‌های کوچک مانند مسیرهای پیاده روی در فضای باز به حدود 1500 تا 4000 لومن نیاز دارند. حیاط‌های کوچک، محوطه‌های پیشروی فروشگاه‌ها و راهروها به 6000 تا 11000 لومن برق نیاز داشته و مناطق بزرگتر نیز جاده‌ها و پارکینگ‌ها به 13000 تا 40500 لومن انرژی نیاز دارند.

در نهایت نیز مناطق صنعتی مانند کارخانه ها، سوپر مارکت ها، فرودگاه‌ها و بزرگراه‌ها به بیش از 50000 لومن انرژی نیاز دارند. توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید اقدام به خرید پروژکتور مناسب کرده و از این دسته از محصولات به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

راهنمای خرید پروژکتور با سنسور های حرکتی

اگر قصد دارید تا از چراغ‌های LED و پروژکتورها در محیط‌هایی استفاده کنید که نیازی به همواره روشن بودن آن‌ها نیست، پیشنهاد می‌شود که به سراغ انواع پروژکتور آمده که سنسورهای حرکتی در آن‌ها وجود دارند. استفاده از انواع پروژکتور با سنسورهای حرکتی باعث می‌شود تا بتوانید در هزینه‌های قبض برق خود صرفه جویی کنید چرا که این چراغ تنها زمانی روشن می‌شود که حرکت یک فرد، وسیله نقلیه یا حیوان را تشخیص دهند. از آن جایی که پروژکتورهایی که سنسورهای حرکتی دارند 30 درصد گران تر هستند، به همین دلیل نیاز است تا بررسی کنید که آیا واقعا نیاز به خرید و استفاده از این چراغ‌ها با سنسورهای حرکتی دارید یا خیر؟

توجه به گواهینامه های ایمنی و گارانتی

هنگام انتخاب انواع پروژکتور نیاز است تا در وهله اول به گواهینامه‌ها و استانداردهای این دسته از محصولات توجه کرده و به سراغ محصولاتی بروید که با کیفیت بالایی تولید شده اند. همچنین نیاز است تا توجه بسیار زیادی به گارانتی انواع پروژکتور داشته باشید تا اگر پس از خرید انواع پروژکتور، چراغ‌های LED با مشکل خاصی مواجه شدند، بتوانید به راحتی از خدمات گارانتی این دسته از محصولات استفاده کنید. در صورتی که اقدام به خرید لامپ‌های LED با گواهینامه ایمنی UL و گواهی DLC کنید، می‌توانید با خیال آسوده از این دسته از محصولات استفاده کرده و نگرانی در مورد خرابی زودهنگام این دسته از پروژکتورها نداشته باشید.

انواع پروژکتور ال ای دی / پروژکتور ویترینی چیست

موضوع دیگری که به عنوان راهنمای خرید پروژکتور باید به آن توجه داشته باشید این است که برای خرید این دسته از محصولات باید به سراغ برندهای معتبر آمده و از محصولات تولید شده توسط این شرکت‌ها استفاده کنید. اگرچه پروژکتورهای LED به دوام و طول عمر بالا مشهور هستند اما شاهد محصولاتی ارزان تر یا بی کیفیت هستیم که دوام بالایی ندارند. پیشنهاد ما این است که همیشه محصولات برندهایی را انتخاب کنید که انواع پروژکتور را با ضمانت طولانی مدتی ارائه می‌دهند.

حرف آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا به بررسی راهنمای خرید پروژکتور نگاهی انداخته و بیان کنیم که برای خرید این دسته از محصولات نیاز است تا به چه مواردی توجه کنید. همان طوری که مشاهده کردید، به منظور خرید پروژکتور نیاز است تا دید کاملی در مورد مشخصات این دسته از محصولات داشته باشید تا در نهایت بتوانید با آگاهی کامل، محصول مناسب را خریداری و از آن استفاده کنید. در نهایت اگر تجربه خرید و استفاده از انواع پروژکتور را دارید، می‌توانید نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک گذاشته و به سایر کاربران کمک کنید تا بهترین پروژکتور LED را خریداری و از این دسته از محصولات استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *